Showbie announces partnership with Turkey’s only Apple Authorized Education Specialist, Pozitif Teknoloji!

Showbie Inc., a hybrid learning platform used by over 3 million educators and students in 180 countries, is excited to announce a new reseller partnership with Turkish Apple Authorized Education Specialist, Pozitif Teknoloji.

Pozitif Teknoloji is Turkey’s only Apple Authorized Education Specialist, and can provide schools with end-to-end solutions that include hardware and software, as well as tailored, pedagogically-focused training to support technology deployments. With over 10 years of experience providing technology solutions to educators, schools, and provinces in Turkey, Pozitif Teknoloji is well equipped to help educators get up and running successfully with Showbie. 

“We’re excited to have Pozitif Teknolji partner with us as a Showbie Reseller,” said Colin Bramm, CEO & Co-Founder of Showbie. “Pozitif Teknoloji’s approach to implementing technology solutions, with teaching and learning at the core, aligns strongly with how we’ve built the Showbie platform. We’re looking forward to working alongside Pozitif Teknoloji to better support teachers and schools in Turkey.”

“Showbie’s ability to help teachers quickly and easily provide deep personalized feedback to students, paired with its ease of use for teachers, parents and students, make Showbie a powerful learning platform for schools and their broader communities,” said Burak Türkcan, Technical Expert at Pozitif Teknoloji. “Hybrid learning is here to stay, and Showbie helps educators navigate this new environment.”

If you are located in Turkey and are interested in learning more about Showbie, click here to get in touch with Pozitif Teknoloji: https://pozitifteknoloji.com/showbie/


180 ülkede 3 milyondan fazla eğitimci ve öğrenci tarafından kullanılan hibrit bir öğrenme platformu olan Showbie Inc., Türk Apple Yetkili Eğitim Uzmanı Pozitif Teknoloji ile yeni ortaklığını duyurmanın heyecanını yaşıyor.

Pozitif Teknoloji, Türkiye’nin tek Apple Yetkili Eğitim Uzmanı ve Yetkili Satıcısı’dır. Okullara donanım ve yazılım içeren uçtan-uca çözümlerin yanı sıra teknoloji dağıtımlarını desteklemek için kurumlara özel, pedagojik odaklı eğitimler sağlamaktadır. Türkiye’deki eğitimcilere ve okullara teknoloji çözümleri sağlama konusunda 10 yılı aşkın deneyime sahip olan Pozitif Teknoloji, eğitimcilerin Showbie ile başarılı bir şekilde çalışmaya başlamasına yardımcı olmak için en iyi donanıma sahiptir.

Showbie CEO’su ve Kurucu Ortağı Colin Bramm, “Pozitif Teknolji’nin bir Showbie Satıcısı olarak bizimle ortak olmasından heyecan duyuyoruz” dedi. “Pozitif Teknoloji’nin temelde öğretme ve öğrenmeyi içeren teknoloji çözümlerini uygulamaya yaklaşımı, Showbie platformunu nasıl oluşturduğumuzla güçlü bir şekilde örtüşüyor. Türkiye’deki öğretmenleri ve okulları daha iyi desteklemek için Pozitif Teknoloji ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Pozitif Teknoloji Teknik Uzmanı Burak Türkcan, “Showbie’nin öğretmenlere hızlı ve kolay bir şekilde öğrencilere derin kişiselleştirilmiş geri bildirim sağlama becerisi, öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler için kullanım kolaylığı ile birlikte Showbie’yi okullar ve daha geniş topluluklar için güçlü bir öğrenme platformu haline getiriyor” dedi. “Karma öğrenim kalıcı olmak için burada ve Showbie eğitimcilerin bu yeni ortamda gezinmesine yardımcı oluyor.”

Türkiye’de yaşıyorsanız ve Showbie hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Pozitif Teknoloji ile iletişime geçmek için burayı tıklayın: https://pozitifteknoloji.com/showbie/


  • Share this post